26 Aralık 2008 Cuma

Reset - Seha Can Röportajı

Yasemin Mori'nin okuldan arkadaşı ve albüm kartonetinin yaratıcısı, Mori gibi müziğin peşinden giden Seha Can'ın Reset Magazine verdiği röportajdan Mori'yle ilgili bir bölüm:

...

Reset: Yasemin Mori ile tanışıklığın nereden geliyor? İyi bir müzisyen olduğun kadar iyi bir tasarımcısın Mori’nin albüm kartonetinden gördüğümüz üzere? Kartonet üzerinde çalışma fikri kimden çıktı? Özel bir rica mı yoksa sen mi istedin?

Seha Can: Yasemin Ankara’dan arkadaşım. O Bilkent’te öğrenciyken ben de mastera girmiştim ve onun asistanı olmuştum. Aslında grafik tasarımını onun kadar biliyordum ve ne öğrendiysem de o bir senede öğrendim. Albümünün her şeyi hazır olduğu, bir tek tasarımı kaldığı bir noktada beni aradı yardımcı olmam için. Yasemin’in çok kendine has bir illüstratör yanı var. Bence çok da güzel. Ama bir sebepten zaman içinde kendi yaptığı şeylere yabancılaşmaya başladı. Bir süre onun yaptığı şeyleri malzeme yaparak kapak üzerinde çalıştık ama bir yere varamadık. Bir sabah üzerinde çalışırken şu anki kapak ortaya çıktı, Yasemin görsün diye yatarken bilgisayarı açık bırakmıştım. Ve tahmin ettiğim gibi sabah görünce çok sevdi. Haftalarca başka bir şey üzerinde çalıştıktan sonra iki gün içinde bitirdik.

...


Reset: “Gösterir de Vermem” tek bir kadına veyahut tek bir tip kadına yazılmış bir şarkı mı? Yoksa tüm dişi cinsine genellenebilecek kadar umutsuz mu sence durum?

Seha Can: O şarkı Yasemin’in albümü için yazdığım bir şarkıydı. Çok sevmişti fakat nakaratındaki sokak ağzından çok hoşlanmadı. Çok da doğal. Bir kızın ağzından yazılmış bir şarkı ama ben söylemeye devam ediyorum (gülüşmeler). Cinselliğin ilişkilerde bir koz haline gelmesi ile ilgili. Hala da birçok insan için çözümsüz bir durum. Gerçi benim çevremde çok tanık olduğum bir şey değil, ben daha çok her türlü edepsizliği yaptıktan sonra bir anda azizeleşen insanlar tanıdım.

...

Röportajın tamamı için: Reset

Bu şarkı yüxexes'de de konuşuldu merak edenler Myspace.com/SehaCan adresinden dinleyebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder