30 Haziran 2015 Salı

"Uzak Yerler"den... | Blue Jean Dergi Röportajı

YASEMİN MORİ'NİN 3. ALBÜMÜ "FİNNARİ KAKARASKA" DİNLEYİCİYLE BULUŞTU. HÂL BÖYLE OLUNCA BİZ DE İKİ LAFIN BELİNİ KIRMAK İÇİN KENDİSİNE SORULARIMIZI YÖNLENDİRDİK... GÖKSU CAĞLAR

O ilk çıktığı günden beri kendine has şarkıları ve vokaliyle orijinal bir şeyler yapan ve kendi dinleyici kitlesini oluşturan Yasemin Mori, hummalı bir çalışmanın ardından yeni albümünü yayımladı. Mitolojik kahramanların ve kendi deyimiyle "uzak diyarların" hikâyeleriyle yoğrulan "Finnari Kakaraska"da dinleyiciler başka evrenlere yolculuğa çıkacak. Modern bir hikâye anlatıcısı olan Yasemin Mori ile yeni albümü ve uzak diyarlarla birlikte ülkenin ahvalini de konuştuk.

Albümün adı ziyadesiyle dikkat çekici. Ne demek 'Finnari Kakaraska'?

“Finnari Kakaraska" daha çok Ege'de kullanılan bir deyim, "uzak yerler" demek. Şarkıları, şiirleri de böyle uzak diyarlardan getiriyorum, sonra dinleyenleri o uzak diyarlara götürüyorum.

Kimlerle çalıştınız albümde? Nasıl geçti kayıt süreci?

Albümün prodüktörlüğünü Can Çankaya üstlendi. Uzun süredir Dokuz Sekiz Müzik Yapım'la çalışıyorum. Beni müziğimde özgür bıraktıkları için de şanslı hissediyorum. Albümü Hayyam Stüdyolarında 10-12 günlük bir çalışma ile kaydettik. Çok eğlenceli, bol kahkahalı, çok iyi duygular içinde geçen bir kayıt süreciydi.

Sözlere önceki albümlere nazaran daha masalsı bir dil hâkim. Bu değişimi neye borçluyuz?

En başından beri hikâyeler anlatıyorum. Baktığım yerler, ele aldığım konular değiştikçe hikâyeler de değişiyor.

'Avcı' şarkısındaki karakterin modernizmi eleştirdiğini söylüyorsunuz. Modernizmi eleştirirken siz nasıl bir hayat yaşıyorsunuz?

Sevginin aklı yönettiği, bilinçli bir hayat yaşıyorum.

Albümde Nazım Hikmet şiiri olan "Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş"un şarkı hâlini de duyuyoruz. Özel bir sebebi var mı? Nedir Nazım Hikmet'in Yasemin Mori'deki anlamı?

Nazım Hikmet'in bir şiiri üzerinden Türk müziğinin ustalarından Tamburi Cemil beyin oğlu, Mesut Cemil'in bestelediği ve Münir Nurettin Selçuk'un da müthiş seslendirdiği bir eser 'Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş.' Nazım'ın şiirleri her zaman insanın ruhuna, kalbine en doğal, dolaysız yoldan ve en sade cümlelerle nüfus eder... Sevgiyi en güzel anlatan şairdir benim için.

Albümden ilk klip ‘Oyna'ya geldi. İkinci kliple ilgili planlar belli mi? Hangi şarkıya çekeceksiniz klibi?

Hazırlıklara başladık gibi... 'Ellerimin Karası' çok sevildi, sanırım ona çekeceğiz.

İLHAM KAYNAKLARI
Jules Verne
Küçük Prens / Antoine de Saint-Exupéry
Marti Jonathan Livingstone / Richard Bach
Sait Fait Abasıyanık
 Halikarnas Balıkçısı
Sabahattin Ali 
Yaşar Kemal 
Ahmet Hamdi Tanpınar 
Bedri Rahmi Eyüpoğlu 
Superman 
Hieronymus Bosch 
Hokusai
 Miro

Gaye Su Akyol'un sizin yeni sürümünüz olduğu söyleniyor. Ne diyeceksiniz bu konu hakkında? Bu benzetme; birbirini tanıyan ekiplerle çalışıyor olmanın sonucu ortaya çıkmış olabilir mi?

Gaye güzel ve yenilikçi işler yapıyor. Uzun yıllardır beraber çalıştığım ve Deli Bando'yu beraber kaydettiğimiz Barlas Tan Özemek ile beraber yaptılar albümü, etkileşimler olması çok doğal.

Şu anki düzenin zor tarafları olsa da iyiye evrilebileceğini söylemişsiniz. Gündemi her an değişen ve genelde kötü değişen Türkiye için fazla Pollyanna'cı bir bakış açısı değil mi bu?

Ne yapalım, her şey kötü deyip küsüp oturalım mı? Binlerinden bir şey yapmalarını, değişime önayak olmalarını beklemek yerine, insan dünya ile ilgili kendi sorumluluğunu alıp iyileştirmeye dair hareketlerde bulunmalı ki önce kendisi, sonra etrafı, sonra dünya değişebilsin. Einstein'ın lafını da unutmayalım: "Dünya kötüler yüzünden değil, olan bitene seyirci kalanlar yüzünden çekilmez bir yer."

Blue Jean / Haziran 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder