9 Temmuz 2008 Çarşamba

Yasemin'in Hayvanlar'ı


Müzik listelerinde tırmanışa geçen Yasemin Mori, "Hayvanlar" adlı albümünü tamamladı.

“Aslında Bir Konu Var” şarkısıyla iyi bir çıkış yapan ve müzik listelerinde tırmanışa geçen Yasemin Mori, "Hayvanlar" adlı albümünü tamamladı. Albümdeki şarkılarında sözlük anlamıyla hayvanlardan bahsettiğini, ama toplumda da hayvanların bulunduğunu söyleyen genç şarkıcı, kendinden emin konuşuyor: "Yaptığıma 'anlayana farklı noktalardan bir konuyu anlatmak' diyebiliriz. Belki de bu sürreal bir bakış açısıdır. Anlaşılamama gibi bir kaygı ise taşımıyorum."

Yasemin’in Hayvanlar’ı

"Aslında Bir Konu Var" şarkısıyla müzik kanallarında kendini birdenbire top 10 listelerinde bulan Yasemin Mori, albümü "Hayvanlar" ı yakında çıkaracak.


Daha önce
Ankara’da yaşıyordunuz. Müzik yapmak için mi İstanbul’a geldiniz?

Ankara’da yaşıyordum, İstanbul’a taşındım ve bir anda farklı gerçeklikler yaşamaya başladım. Ankara daha steril bir ortam, okul ve ev derken daha küçük bir ortamda yaşıyorsun. İstanbul’a gelince burada var olmanın ne demek olduğunu daha iyi anladım. İstanbul’a gelirken aklımda müzik yapma fikri vardı ama "Bakalım burada neler oluyor?" diye geldim.

Müziğe de mi İstanbul’da başladınız?

Ortaokulda birkaç akorla şarkılar yapıyordum, gidiyordum gruptaki arkadaşlarıma okuyordum onlar da seviyorlardı. Sonra bu beni kesmemeye başladı. Müzik gruplarında şarkı söylemeye başladım. Şarkılarım vardı ve sürekli üretiyordum ama buraya geldikten sonra şarkılarımı yapma sürem, etkilendiğim şeyler farklılaşmaya başladı. Daha dışavurumcuydum, şarkıların içerisine oyun oynuyordum, akılcı işler yapıyordum ama kendimi bu kadar dışarı yönelteceğim bir sürece girmemiştim. Önceleri daha çok kendi içimde geziniyordum. Daha çok bağıran biri oldum. Kalabalık içinde bağırmak istedim çünkü sesim duyulmayacak diye korkuyorsunuz buradayken. Sadece müzik konusunda değil, uslu uslu dururken daha çok dışarı döndüm.
İlham perileriniz neler?

Şarkı yaparken bana ilham gelsin diye beklemiyorsun. Yanlış gelen, konuşmak istediğim herhangi bir konu hakkında oturup yazabiliyorum, sonra da notalara döküyorum. "Aslında Bir Konu Var" şarkısı böyle çıktı mesela. Albümdeki tüm söz ve müzikler bana ait.

Aslında grafik tasarım mezunusunuz. Albüm kapağında da sizin imzanız var...

Bilkent Görsel Sanatlar’da grafik ve tasarım okudum. Ben resim yapmayı seviyordum. Ama kendimi bir grafik tasarımcısı ya da yeni bir üslup ortaya koyabilecek bir sanatçı noktasında görmedim. Kafam hep müziğe çalışıyordu. Albümün artwork’lerini de okuldan bir arkadaşımla birlikte yaptık ama harika oldu. Çalışmada yaptığımız dokularla hayvanlar yarattık ama onlara nasıl bakarsanız öyle görüyorsunuz. İlginç bir çalışma oldu.

"Hayvanlar" denince aklımıza birçok şey geliyor. Sizin esas aldığınız konu hangi hayvanlar?

Albümde sözlük anlamındaki hayvanlardan bahsediyorum ama o hayvanların toplumda da olduğuna inanıyorum. Albümdeki şarkılardan Kuzgun’da dünyaya yukarıdan uçarak bakmak ve olanları görüp "Dünyada üzgün olmaya değer ne var" diyorum. Arjantin’de sömürü ve sömürge düzenine selam çakıyoruz. "Mutsuz Punk"ta fabl gibi bir diyalog geçiyor. Fabl seviyorum aslında, La Fontaine masalları gibi.

Metaforları bol bir albüm sizinkisi...

Yaptığıma direkt değil de "Anlayana farklı noktalardan bir konuyu anlatmak" diyebiliriz. Belki de sürreal bir bakış açısıdır.

Anlaşılmama gibi bir kaygınız var mıydı?

Hiç kaygım olmadı. Yapımcılarım Emre Irmak ve Ozan Çolakoğlu zaten canla başla çalıştılar. Prodüktörlüğünü Emre ile birlikte üstlendik. Ben inanıyorum ki Türkiye’de çok fazla düşünen insan var ve bu albümü de dinleyecek bir o kadar insan çıkacaktır. Kaygılarınız olmadan müzik yapınca mutlaka iyi bir şeyler çıkıyor. Başkalarının ne yaptığını bırakıp kendinize bakmanız gerekiyor.
Prodüktörler ticari olmak isterlerken "Evet biz sanat yapmalıyız" diyerek fikirlerini değiştirdiler. Herkes içinde bastırdığı her şeyi ortaya çıkardı ve "Hayvanlar" ortaya çıktı.

Klip Toz’un yönetmeninden

Kısa film yarışmalarını takip eden okurlar bilirler, Fatih Kızılgök’ün "Toz" isimli kısa filmi oldukça ses getirmiş bir iştir. Yasemin Mori de yıllar önce bu filmi izleyip, "Aslında Bir Konu Var" şarkısında Kızılgök’le çalışmak istiyor. Şarkıyı kendisine yolladığında ise kabul görüp hemen klip fikirleri ortaya çıkıyor. Birçok kanalda dönen klibin en önemli özelliği ise yalın ve sade bir anlatımının olması.

Sinem Vural / Hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder